Mánesova 1672, 356 01 Sokolov
e-mail: info@skolamanesova.cz
tel.: 359 807 052, 777 929 364

slider-1

Školní vzdělávací program „Mánesova – škola globální výchovy – ŠVP PV“ vychází z koncepce vzdělávání, kterou realizujeme od roku 1999 a jež je v souladu se záměry Rámcového ...

více ...

slider-1

Základní škola Mánesova nabízí žákům možnost všestranného rozvoje v jedinečném školním prostředí pod vedením zkušených učitelů. Škola se zaměřuje také na výuku žáků nadaných či motivovaných ...

slider-1

Čtyřleté Gymnázium Mánesova úspěšně vzdělává studenty již sedmým rokem. Navazuje na vzdělávání v ZŠ Mánesova, která na druhém stupni realizuje výuku žáků minimálně na úrovni osmiletého gymnázia ...

více ...

Školní rok 2016/2017

Šlapeto

6.10.2016 | Miroslav Tvrz

                Sešli jsme se ve vláčku na trati, které se přezdívá Český Semmering (tak to píší v průvodcích, ale já si myslím, že místní lidé to vůbec netuší). Teď už jsme vystoupili, takže se můžeme spočítat. Pokud dobře vidím, je nás dohromady osmnáct. Můžeme vyrazit, naším prvním cílem bude dosažení vrcholu hory. Ten kopec nese jméno Tisovský vrch, ale říká se mu také Pajndl. Na něm se tyčí stoletá kamenná rozhledna.

                Prudký svah máme za sebou, i úzké točité schodiště. Vyhlídková plošina je umístěna vysoko nad špičky smrků a modřínů, takže se můžeme rozhlížet do všech stran. Vidíme nedaleký Plešivec i trochu vzdálenější nejvyšší bod Krušných hor, na obzoru se rýsují siluety Doupovských hor a Slavkovského lesa. Pod věží je dost kamenů, na kterých se dá sedět, ty větší pak lákají děti, aby prokázaly své lezecké schopnosti. Dobré místo pro svačinu. Někdo se cpe, někdo o jídle mluví, někdo jen závidí.

                Dolů do Tisové to šlape samo. Ale rychle nepostupujeme, na každém kroku narážíme na znamení, která dávají tušit možnost nalezení dobře ukrytého pokladu. Dají se tu občas dělat výhodné obchody.

                Hledáme nejvyšší místo Křížového vrchu, a tak scházíme z cesty a raději se snažíme držet na hřebeni. Už jsme minuli několik vrcholů, z nichž postupně každý vypadal jako ten skutečný. Teď už však nějakou dobu klesáme a zatím jsme nenašli to, proč jsme se sem vlastně vydali. A přece – ještě jedna skalka a na ní velký železný kříž. Došli jsme na poslední zastávku křížové cesty. Až půjdeme dál, můžeme sledovat dávný příběh o cestě na smrt, avšak pozpátku, takže z toho nakonec zase bude spíš zmrtvýchvstání.

                Je tu poslední vyhlídka, tentokrát již jen na část města. Ticho lesa střídá hluk vycházející z továrních hal, k tomu se ještě přidávají motory vozů na silnici. I obloha se zatahuje. Za půl hodiny tudy bude projíždět vlak do Karlových Varů, je nejvyšší čas se rozloučit. Tak zas někdy příště.

 

Miroslav Tvrz

 

datum: sobota 1. 10. 2016

místo: Krušné hory – okolí Nejdku (Tisová, Tisovský vrch, Krásná vyhlídka, Křížový vrch, Rajmanova vyhlídka, Nejdek)

Prožili jsme spolu

Cirkus byl

Před stanem se začínají objevovat hloučky nedočkavých návštěvníků cirkusu. Většina z nich zatím netuší, jaká podívaná je čeká. Žádná zvířata. Stovka účinkujících. Samé děti a pár učitelů. Třídenní trénink a rovnou veřejné vystoupení. Někteří rodiče se vychloubají a poučují ostatní, jak se staví cirkusový stan. Však je to minulou neděli stálo dost práce.

Čtvrtý tematický den za námi

V první polovině května proběhl další z Tematických dnů.

obrázekobrázek

Třetí tematický den

Na naší škole proběhl v pondělí 26. března třetí tematický den, tentokrát s podtitulem Poznáváme sami sebe (nejen o silných stránkách).

Velikonoční dílny

První opravdu jarní a slunečný den je za námi a s ním i naše "Velikonoční dílny"...

obrázekobrázek

Druhý tematický den

První prosincové pondělí bylo v naší škole od rána velmi rušno. Konal se tu totiž další z takzvaných Tematických dnů. Ty se ve škole odehrají několikrát během školního roku. Žáci se v nich věnují sami sobě, svému rozvoji a učitelé pro ně vytvářejí program šitý na míru. Žáci ze všech tříd základní školy i gymnázia pro tento den vytvoří skupinky, ve kterých během dopoledne prochází připravená stanoviště. Získávají na nich nové informace i dovednosti, které tu rovnou uplatňují v praxi.

obrázek
nahoru